Electro-Voice ELX200-12SP 12" Powered Subwoofer-Easy Music Center
  • Load image into Gallery viewer, Electro-Voice ELX200-12SP 12" Powered Subwoofer-Easy Music Center
Electro-Voice ELX200-12SP 12" Powered Subwoofer
Vendor
Electro-Voice
Regular price
Sale price
Regular price
Sold out
Unit price
per
Shipping calculated at checkout.
We have 2 in stock, in-store.
ELX200-12SP features high-efficiency Class-D power amplifiers (up to 1200 W) with integrated QuickSmartDSP, and delivers up to 129 dB SPL utilizing transducers designed and engineered by EV (12-inch EVS-12L woofer). Powered subwoofer models allow easy setup via three presets (Music, Live, Club), sub/top system-match crossovers, three-band EQ, five user-programmable presets (Store and Recall settings), visual monitoring of limiter status, input level control and meters, and master volume control to ensure optimal gain structure. ELX200 powered models are ideal for portable and installed applications, with lightweight and compact 15-mm wood enclosures, integrated M20 threaded pole polemount plate, and two-handle design for easy lifting.
  • High-efficiency 1200 W Class-D power amplifier delivers up to 129 dB peak SPL utilizing ultraefficient, high-sensitivity transducer designed and engineered by EV.
  • Frequency response (-3 dB) 49 Hz - 135 Hz¹
  • Frequency range (-10 dB) 41 Hz - 165 Hz¹
  • Maximum SPL 129 dB²
  • SPECIFICATIONS
  • Power rating 1200 W
  • LF transducer EVS-12L 300 mm (12 in)
  • Low-Pass frequency Adjustable: 80 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 150 Hz
  • Connectors (2) XLR/TRS combo jacks and (2) XLR link outputs
  • Enclosure 15 mm plywood with EVCoat
  • Grille 18 AWG steel with powdercoat
  • Color Black or White
  • Dimensions (H x W x D) 397 mm x 445 mm x 457 mm (16.7 in x 17.6 in x 18.0 in)
  • Net weight 19.1 kg (42.2 lb)
  • Shipping weight 22.3 kg (49.2 lb)
  • Power consumption 100 - 240 V~, 50 - 60 Hz, 1.8 A³